SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Växjö Handbollsförening
VINNER ALLTID I LÄNGDEN
 
Avslut på säsongen
2023-03-17 07:31

Hej,

 

Nu är det inte många veckor kvar på säsongen. Vi kommer göra vår sista träning den 4:e april samtidigt som vi har denna träning kör vi också ett föräldramöte med info om hur det kommer se ut nästa säsong.

 

Vi drar igång med beachträningar i slutet av maj, mer info kommer ut längre fram.

 

Torsdagen den 30:e mars börjar träningen lite senare då vi ska möte F10 i en internmatch på stor plan. Ni ser i kallelsen vilka tider som gäller.

 

Hälsningar

Ledarna

Juluppehåll och information om Åhus
2022-12-18 10:32

Hej,

 

Vi kommer göra den sista träningen innan jul nu på tisdagen den 20:e december. Efter det tar vi lite julledigt till den 10:e januari då vi drar igång igen.

 

Nästa poolspel är i Karlskrona den 21:a januari, övriga poolspel under våren är planerade till Karlshamn 11:e februari, Tollarp 11-12 mars och hemma hos oss i Växjö helgen 18-19 mars.

 

Vi tittar också på att anmäla lag till Åhus. Då vi har billigare priser om vi anmäler lag innan nyår kommer vi skicka ut en anmälan som vi önskar ha svar på innan nyår. Speldagarna är 13-14 juli och precis som förra året löser man själv boendet. Då vi inte har någon lagkassa än kommer vi behöva dela på anmälningsavgiften och den kommer ligga mellan 250-300kr beroende på hur många vi blir samt antalet lag vi anmäler. Den avgiften kommer vi samla in under januari. Det kommer vara samma tröjor i år som i fjol. Har man ingen eller önskar köpa en ny tillkommer en kostnad på runt 300kr för t-shirten. Dessa tröjor beställs sensare under våren.

 

Hälsningar

Ledarna

Inga träningar under höstlovet
2022-10-28 12:43

Hej,

 

Under höslovet kommer vi inte köra några träningar då flera tjejer är anmälda till höstlovshandbollen. Det finns fortfarande platser kvar om någon vill hänga på.

 

Nästa träningen blir tisdagen den 8:e november.

 

Mvh

Johan

Uppstart säsongen 22/23
2022-09-01 20:35

Hej,

 

Nu är det snart dags att start upp handbollssäsongen.

 

Vi kommer ha vår första träning den 22:a september klockan 16:45 i GBJ Bygg Arena.

 

I år så har vi delat på gruppen 2012 och 2013 då vi blev för många så vi kommer träna själva båda träningarna.

 

Vi tränar följande dagar och tider.

 

Tisdagar 17:30-18:30 i Kungsmad

Torsdagar (jämna veckor) 16:45-17:45 i GBJ Bygg Arena (udda veckor) 17:00-18:00 i Kungsmad.

 

Ladda ner Sportadmin appen så har ni koll på alla tider. Vi kommer planera in ett föräldramöte så snart vi drar igång men vi återkommer med det.

 

Vi har får första match den 1:a oktober i Kalmar så reservera redan nu denna dag. Det är precis som förra året minihandboll och poolspel som gäller.

 

Välkomna den 22:a september!

 

Hälsningar

Ledarna

Ingen beachträning imorgon 28:e maj
2022-05-27 18:00

Hej,

 

Träningen imorgon är inställd pga beachvollytunering.

 

/Ledarna

Spelade matcher
Kommande aktiviteter
Nyheter från föreningen
Växjö Handbollsförening, 15/03 17:06 
Växjö Handbollsförening, 25/10 12:48 
Växjö Handbollsförening, 01/05 11:00 
Växjö Handbollsförening, 28/04 12:39