Växjö Handbollsförening logo
Växjö Handbollsförening
VINNER ALLTID I LÄNGDEN
Handbollsskolan
Alla barn ska spela Handboll!

Växjö HF välkomnar alla barn födda 2020 till Handbollsskolan som drar igång i höst.

Vi tränar på lördagar 09:00-10:00 i Griffel Arena. Första träningen är den 19/9 och därefter kör vi varje lördag fram till Jul, sen tar vi ett litet uppehåll för att sen köra igång i början på januari igen. 

Är ert barn sugen på att testa på Handboll?

Det går utmärkt att testa tre gånger för att sedan bestämma om man vill fortsätta med handboll.

Registrara dig här så att ni får aktuell information inför säsongen.

Har du frågor, hör av dig till kansli@vaxjohf.se

Hoppas vi ses!

Tack för en fantastisk lördagsmorgon
2026-09-21 23:42

Tack för att ni alla kom och gjorde lördagen den 19/9 2026 till en historisk dag i Växjö HFs historia. Aldrig tidigare har så många barn velat spela handboll och det är vi såklart oerhört glada för. 

 

Vi tycker det är jättekul att era barn har valt att spela handboll och vi ska göra vårt allra bästa för att handbollen ska kännas rolig och inspirerande. Samtidigt är vi oerhört ödmjuka inför antalet barn och det jobb som kommer att krävas för att det här ska bli riktigt bra.

 

Vi vill som förening inte ha några köer och ser hellre att vi är lite fler barn än att någon inte får chansen att testa handboll. Vi utvärderar hela tiden situationen och planerar för olika vägar framåt. Men just nu gäller att alla tränar 9-10 på lördagsförmiddagar och vi gör vårt yttersta för att det ska bli veckans bästa timme. 

 

Har du synpunkter eller funderingar prata gärna direkt med oss så att vi kan använda era idéer i den fortsatta utvecklingen. 

 

Några påminnelser om praktiska saker:

  • Vi behöver bli fler tränare. Tränarantalet är den stora nyckeln för att skapa en bra miljö för varje barn. Du behöver inte ha handbollsbakgrund för att vara med som tränare. Meddela oss om du vill vara med.
  • Även om du inte är med som tränare kommer vi att behöva din hjälp med olika saker som till exempel vakta hinder vid hinderbana, plocka undan hinderbana, passningsvägg, skoknytning, västinsamling osv.
  • Vi vill att alla har en vuxen i hallen men om ditt barn känner sig tryggt behöver du inte följa med barnet överallt. Framförallt i Kungsmad och på väg in och ut ur Kungsmad blir det trångt med många föräldrar så om ditt barn inte behöver dig kan du med fördel sitta kvar i Griffel.
  • Vi låter ledarna på planen sköta träningen. Du finns på läktaren som stöd men du ska inte agera exttratränare till ditt barn från läktaren.
  • Använd dörren till Griffel och läktaren som är längst in när ni går in och ut så undviker vi alltför mycket trängsel med efterföljande lag.
  • Kom i god tid så vi undviker trängsel
  • Glöm inte parkeringsavgiften

 

Hör av dig om du har frågor och funderingar!

Spelade matcher
Kommande aktiviteter
Nyheter från föreningen
Växjö Handbollsförening, 15/05 16:38 
Växjö Handbollsförening, 04/05 15:38 
Växjö Handbollsförening, 02/04 10:21 
Växjö Handbollsförening, 21/01 13:30 
Växjö Handbollsförening, 27/10 10-27 
Växjö Handbollsförening, 27/05 13:58