Växjö Handbollsförening logo
Växjö Handbollsförening
VINNER ALLTID I LÄNGDEN
Tränare/Ledare
Tränare/Ledare » Föreläsning HandbollsMalin
 
Tid:sön 09 augusti, 17:00 - 19:00
Plats:Klubblokalen vån 2
Samling:16:50, Griffel Arena
Aktivitetsinfo:Hej alla ledare i Växjö HF,

Inför uppstarten av den kommande säsongen vill vi bjuda in samtliga ledare i föreningen till en riktigt spännande och inspirerande föreläsning med Malin Andersson (känd som handbollsmalin).

Kort om Malin:
Malin är utbildad Mastercoach – den högsta tränarutbildningen inom handboll – och har en mångårig och bred bakgrund inom svensk handboll, både på elitnivå och inom barn- och ungdomsidrotten. Genom sitt populära koncept handbollsmalin brinner hon för att sprida kunskap, övningar och metodik för hur vi utvecklar spelförståelse, träningslära och trygga, roliga idrottsmiljöer.

Under kvällen kommer Malin att dela med sig av sina djupa insikter kring ledarskap och hur vi ger våra spelare de absolut bästa förutsättningarna under säsongen.

Obligatorisk närvaro för lagen:
För att säkerställa att alla lag i föreningen får ta del av dessa värdefulla verktyg och att vi drar åt samma håll, vill vi att minst en ledare från varje lag deltar. Självklart ser vi gärna att så många som möjligt från respektive ledarstab sluter upp!

Detaljer för kvällen:
Datum: Söndagen den 9 augusti
Tid: Kl. 17:00-19:00
Plats: Griffel Arena
Målgrupp: Alla ledare och tränare i Växjö HF (minst 1 representant per lag)
Vi bjuder på fika

Vi ser fram emot en riktig boost inför säsongen!

Med vänliga hälsningar,
Ungdomskommittén

<< Tillbaka